Позиція Верховного Суду щодо неможливості розгляду апеляційним судом справи по суті через відсутність предмета спору

16.02.2021 08:02

❕16 грудня 2020 року Верховний Суд ухвалив постанову у справі № 175/4803/19 та визначив, що апеляційний суд не може розглядати по суті справу про закриття провадження через відсутність предмета спору.

Прикладами відсутності предмета спору можуть бути дії сторін чи настання обставин, якщо між сторонами у зв`язку із цим не залишилося неврегульованих питань або самими сторонами врегульовано спірні питання.

Суть справи:

️Суд першої інстанції на підставі пункту 2 частини першої статті 255 ЦПК України закрив провадження у справі у зв’язку із відсутністю предмета спору. Через відсутність предмета спору є неможливим вирішення справи по суті незалежно від обґрунтованості позову, а відповідно і здійснення ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів осіб.

️Проте апеляційний суд розглянув справу по суті, яка судом першої інстанції не була розглянута.

Верховний Суд зауважив, що суд апеляційної інстанції не надав належної оцінки тому, що справа по суті в суді першої інстанції не вирішувалася, та помилково не розглянув питання можливості скасувати таке судове рішення відповідно до статей 374, 379 ЦПК України з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Отже, з цієї позиції Верховного Суду вбачається, що якщо суд першої інстанції закрив провадження за відсутністю предмету спору, предметом апеляційного оскарження повинно стати оскарження саме рішення про закриття кримінального провадження і у разі його скасування справа повинна бути розглянута судом першої інстанції.

Постанова ВС за посиланням https://bit.ly/2NziKce